EAALR76wsf3sBO9Ej3MshZBfpODk7ZBycVMCJqeUY8gRICenPgIRYsp1W951I49WjVw7xQj7NOD2sP0aMNOQz6NCXxEwUawG24OUkLcfPy96gen3CDgTBqdAUfquyg434x0AZB8Fd4GdKm9a40MGFWSVbZBFMnRvUhZADXn6S4HuKLqAEOd2kaIJhVq9f6u8sB7QZDZD
Koli vagy albi? Melyikkel járunk jobban? 🧐
A kérdést nem lehet pusztán anyagi oldalról megközelíteni, bár akkor kétségtelenül könnyű dolgunk lenne, hiszen költség szempontból egyértelműen ez a legkedvezőbb megoldás.
Igen ám, de, mint tudjuk, a kollégiumi férőhelyek száma igen korlátozott, első év után bejutni igazi művészet, főleg ha nagyvárosban tanul tovább az ember lánya/fia....
Tehát első éven talán a legjobb választás mindenképpen a kollégium, hiszen sok esetben új városban, teljesen idegen emberekkel és egészen új rendszerben találjuk magunkat, így nem biztos, hogy ez a legmegfelelőbb időpont a teljesen önálló életvitel elkezdésére.
Másodéven aztán már változik a gyerek fekvése, leginkább azért, mert már nem nagyon lesz hely a koliban, de itt már könnyebb a dolgunk is, hiszen kialakultak barátságok/ismeretségek, így együtt már könnyebb lehet a lakáskeresés.
Anyagilag ez már sokkal nagyobb terhet róhat a családra, még akkor is, ha a költségek megoszlanak.
Két lehetőséget látok a probléma megoldására:
1. Diákmunkával/fizetett szakmai gyakorlattal többletbevételhez lehet jutni, esetleg tanulmányi ösztöndíjjal is ki lehet egészíteni a bevételeket. Erről is lesz még szó a héten, mutatok lehetőségeket, hogyan, és mit érdemes csinálni, ha ez a helyzet.
2. A másik megoldás, amit a most kisgyermeket nevelő szülők figyelmébe is ajánlok, de akkor is működőképes a megoldás lehet, ha most kezdte/kezdi az ifjonc a főiskolai éveit. Ez pedig a lakásvásárlás. Igen tudom, most sokan felhördültök, hogy, de mégis miből, hiszen valószínűleg még a sajátunkon lévő lakáshitelt is nyögjük. De van egy megoldás, amivel talán kicselezhető az akadály, ez pedig az áthidaló kölcsönnel kombinált lakástakarék. Akár kicsi gyermeketek van még, akár nagyobbacska, mindenképpen érdemes végiggondolni a lehetőséget, mert így a gyermek saját lakásának részleteit fizethetitek a helyett, hogy egy idegen "zsebét tömnétek" az albérleti díj fizetésével. Erről is lesz még szó a héten, és ha szükségetek lenne egy jó kapcsolatra lakástakarék témában, szívesen összekapcsollak bennetek egy szuper jó fej csajjal, aki tud segíteni ebben.
A másik tényező, amint érdemes figyelembe venni az önállóság, amit megtanulhatnak, ha albérletben laknak. Mosás-főzés-takarítás-bevásárlás-háztartásvezetés-csekkek, ezek azok a dolgok, amit most élesben tudnak gyakorolni az ifjoncok, de még mindig valamennyire védett környezetben, a háttértámogatásunkkal. E mellett tanulnak együttélést, munkamegosztást, és alkalmazkodást is. Vannak olyan fiatal felnőttek, akik nem szeretik a nagy nyüzsgést, nekik lehet, hogy már első évtől jobb megoldás az albérlet vagy a saját lakás, mint a kollégium.
Ti mit gondoltok? Melyik a jobb megoldás ha nem csak az anyagi részt nézzük?
Kérdésed van?
Bármilyen észrevételed, kérdésed van a témával kapcsolatban, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot!
Oldalak